2021 OVR Autumn Classic XL Double Regional
Mid-Ohio Sports Car CourseAbout this event
Ohio Valley Region of the SCCA
present
Great Lakes Division Championship Double Regional Qualifier
Featuring a One Hour Race at the Mid-Ohio Sports Car Course
Regional Race: October 16-17, 2021
Event requirements
Volunteers/worker please Click HERE to be sent to the correct page
Link to Supps: http://ovr-scca.org/2021-ovr-october-supps-version-3-august-27-2021/
Link to one hour races supps: http://ovr-scca.org/2021-1-hour-race-supps-version-3-august-27-2021/
Link to the printable entry form: http://ovr-scca.org/2021-ovr-october-entry-form-version-3-auguust-27-2021/
Link to Drivers Letter : http://ovr-scca.org/2021-drivers-letter-1/
EVENT SCHEDULE |
|||
GROUP 1 |
SM, SM5, B-Spec |
GROUP 5 |
EP, FP, HP, GTL, STL, STU, SPU |
GROUP 2 |
F500, F600, FV, FST, FF, CFF |
GROUP 6 |
GT1, GT2, GT3, ITR, ITE, ITS, SP, AS, GTX, T1, T2, GTA, PX |
GROUP 3 |
ITA, IT7, ITB, ITC, T3, T4 |
GROUP 7 |
FS, FA, FC, CFC, ASR, FE, FE2, P1, P2, FX, S2000 |
GROUP 4 |
SRF, SRF3
|
GROUP 8 |
SAT. 1 HOUR RACE GROUP – SM, SRF, SRF3, ITS, ITA, IT7, ITB, ITC, ITE, ITR, B-Spec, STL, SM5 |
FRIDAY, October 15, 2021 |
|
6:00 PM – 9:00 PM |
Registration |
6:30 PM – 9:00 PM |
Tech Inspection (Express Tech at Registration) |
SATURDAY, October 16, 2021
THIS IS A NO SCHEDULE – SCHEDULE WEEKEND The TIMES below are for planning only. Listen for Announcements |
||||||||
7:00 AM - 12:00 PM |
Registration |
|||||||
7:30 AM – 11:30 AM |
Tech/Scales |
|||||||
8:00 AM – 12:00 PM |
Late Entry Registration |
|||||||
8:00 AM |
20 Minute Qualifying - Group 1 |
11:30 AM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 1 |
|||||
8:30 AM |
20 Minute Qualifying - Group 2 |
12:50 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 2 |
|||||
9:00 AM |
20 Minute Qualifying - Group 3 |
1:20 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 3 |
|||||
9:30 AM |
20 Minute Qualifying - Group 4 |
1:50 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 4 |
|||||
10:00 AM |
20 Minute Qualifying - Group 5 |
2:20 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 5 |
|||||
10:30 AM |
20 Minute Qualifying - Group 6 |
2:50 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 6 |
|||||
11:00 AM |
20 Minute Qualifying – Group 7 |
3:20 PM |
20 Minute or 12 Laps Race – Group 7 |
|||||
LUNCH: 11:50 PM – 12:50 PM |
||||||||
APPROX. 3:50 PM - 1 HOUR RACE |
||||||||
SATURDAY NIGHT PARTY – Hosted by OVR will be 30 Minutes after the last checkered flag. The party will be at the new Cooper Pavilion which is located across the main road from Medical building at outside of Turn 1A |
||||||||
SUNDAY, October 17, 2021
THIS IS A NO SCHEDULE – SCHEDULE WEEKEND The TIMES below are for planning only. Listen for Announcements |
||||||||
7:00 AM – 11:30 AM |
Registration |
|||||||
7:30 AM – 9:00 AM |
Tech/Scales |
|||||||
8:00 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 1 |
11:30 AM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 1 |
|||||
8:30 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 2 |
12:55 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 2 |
|||||
9:00 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 3 |
1:30 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 3 |
|||||
9:30 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 4 |
2:05 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 4 |
|||||
10:00 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 5 |
2:40 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 5 |
|||||
10:30 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race - Group 6 |
3:15 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 6 |
|||||
11:00 AM |
20 Minute or 10 Laps Q Race – Group 7 |
3:50 PM |
25 Minute or 13 Laps C Race – Group 7 |
|||||
LUNCH: 11:55 AM – 12:55 PM |
REMEMBER ALL TIMES LISTED ABOVE ARE FOR PLANNING ONLY – LISTEN FOR ANNOUNCEMENTS
|
OVR AUTUMN CLASSIC XL RACE OFFICIALS |
|
CHIEF STEWARD |
Dan Hodge (614-735-4541, Please, No Calls After 9:30 PM) |
ACS OPERATING |
Duane Harrington |
|
Doug Mitchell |
|
Jim Suhr |
ACS BLACK FLAG |
Maurice LaFond |
|
|
ACS SAFETY |
Ann Burke |
CHAIRMAN SOM |
Debbie LaFond |
SOM |
Tom VanCamp |
|
Alan Garside (SIT) |
|
|
RACE CHAIR |
Jude Summers (614) 888-4646 |
CO-RACE CHAIR |
Dennis Barschow |
RACE COMMITTEE |
Phil Alspach |
|
Susan Downs |
|
Alan Garside |
|
Frank Todaro |
|
Tim Gordan |
|
Gloria Sheets |
|
Diane Tedeschi |
CHIEF OF GRID |
Christy Graham |
CHIEF REGISTRAR & GARAGE RENTAL |
Peggy Dietz (330) 460-6706 E-Mail: fford18@roadrunner.com 2165 Stony Hill Road, Hinckley, OH. 44233-9508 |
CHIEF OF TIMING & SCORING |
Tony Kasper |
CHIEF OF RESULTS CHIEF OF COURSE |
Dave Killian Brian Flint |
CHIEF OF INFORMATION |
Duane Ward |
CHIEF OF SOUND CONTROL |
Jason Briggs |
CHIEF OF TECH |
Bruce Turner |
CHIEF OF START |
Diane Tedeschi |
CHIEF OF F & C |
Kurt Stevens |
CO-CHIEF PACE CAR DRIVERS: |
Phil Alspach/Bob Antoine |
CHIEF OF PIT & PADDOCK: |
Madison Carpenter |
CHIEF OF ES, FIRE, & RESCUE: |
Michael Quaintance |
MEDICAL DIRECTOR: |
Dr. Allison Frazier |
MID-OHIO PHONE NUMBERS: |
Information: 419-884-4000 |
Emergency: 419-884-4000, Ext. 3013 |
|
Registration: 419-884-4000, Ext. 3002 |
Thank You for Racing With Us! Safe Travel Home! |